Sepet

  Kurşun Kalem Sayı 51

   

  Editörden

  Merhaba

  Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediyesinin düzenlediği etkinlikle, Kurşun Kalem edebiyat dergisinin onuncu yılını kutladık. Dergimize yazan, yaşatan tüm sanatçılara teşekkür ederiz. 

  Bu sayımızın gündem dosyası Sanatta Yaratıcılık. Bilim adamlarına göre yaratıcılık kendiliğinden gelmez. Farklı düşünmek, sorunlara empati yapmak, bir şeyi dert ederek araştırmak, farklı kültürleri öğrenmek, yaratmak için önemlidir. Yapılan araştırmalara göre olağan dışı ve  beklenmedik olayları bire bir yaşamak, doğada gezinmek, çevre değişikliği, kitap okumak ve yeni düşünceler  yaratıcılığı tetikli-yor... Arşiv niteliği taşıyan Sanatta Yaratıcılık dosyamızı Özge Sönmez hazırladı. Yusuf Alper Yaratıcı-Sanatçı Psikodinamiği ve Şiiri inceledi. Çağdaş Sanat Bağlamında Yaratıcı Düşünceyi Yurdagül K. Gündüz, Hülya Nutku ise Sanat ve Yaratıcılıkı yazdılar.

  Nigar Pösteki yazısında Film bir yönetmenin düşüdür. Bu düşü gerçeklik yaratmıştır. Ancak onu öykü, çekim, kurgu aşamaları ile or-taya koyan, görünür kılan yönetmendir. Bu nedenle de filmin sahibi olarak nitelendirilir. Bir yaratıcı yönetmen, sanatçı olduğu kadar lider konumundadır. Çünkü film yapmak bir ekip işidir. Film yönetmene aittir, sonsöz yönetmenindir ama filmin yaratıcısı tek başına yönetmen değildir. Bu nedenle de sinema hem öznel hem kolektif olarak yaratılan bir sanattıra dikkat çekti. Snemayı sanat apan vazgeçilmez ögelerdendir yaratıcılık. Sinemanın varoluşu yaratıcılığın ta kendisinden doğar diyen Mustafa Bal Yaratıcı Yönetmenin Fransızca Tanımı Auteur ve Sinemaya Tanrısal Bakışı inceledi.

  Roman ve Yaratıcılık başlıklı yazısında Semiramis Yağcıoğlu birçok yapıttan örneklerle romanda yaratıcılığı okurlara sunuyor. Hidayet Karakuş Yaratıcılık Yazarken Ortaya Çıkar başlıklı yazısında Yaratıcılık, sorumluluktur; sorumluluksa yazarı, yaratıcı olmaya götürür diyerek disiplinli çalışmaya dikkat çekiyor. Feyza Hepçilingirler Taşın İçinde Bir Şey Yok, Jale Sancak Çerçevenin Dışına Çıkmak, Yaratıcılık, Zafer Doruk Bir Öykü Yaratmak, Gönül Çatalcalı Romanda Yaratıcılık, Hüseyin Yurttaş Şiirde Yaratıcılıkı yazarken,  Nezihe Altuğ da Nedir Hepimizin Derdi? Biçim Mi? Yoksa Merkezi Fantazi Mi? yi irdeledi.

  Aytül Akal Çocuk Öykülerinde Yaratıcılık Ne Yazalım, Niye Yazalım, Nasıl Yazalım?, Nevzat Süer Sezgin Çocuk Edebiyatında Yaratıcılık, Ayça Avcı Müzik ve Yaratıcılık, Merve Güven Bilim ve Sanatın Yaratıcı Ortaklığı Veri Sanatı Esi Ofli ise Grafik Tasarım ve Yaratıcılık hakkındaki yazıları ile yer aldılar gündem dosyamızda. 

  Bu Sayımızda Şairin Yirmi Dört Saati köşemizin iki konuk yazarı var. Hüseyin Yurttaş ve Emel İrtem. Ayhan Cana Mektuplar dosyamızı Oğuz Tümbaş hazırladı. Ahmet Özer, Ahmet Günbaş, Atila Er, Oğuz Tümbaş, Y. Bekir Yurdakulun mektuplarını,  Hasan Devrimin ise Ayhan Cana ithaf ettiği şiiri okuyabilirsiniz.

  Yer darlığı nedeniyle, dergimizde yer alan birçok yazı, öykü ve şiirlere sunuda yer veremedim. Her zaman olduğu gibi yine dopdolu bir Kurşun Kalem okuyacaksınız. Yeni sayıda görüşmek üzere, sevgiyle.

   

  Mine Ömer

   

  İÇİNDEKİLER

   

  Editörden S.2

  Yusuf Alper, Yaratıcı-Sanatçı Psikodinamiği ve  Şiir S.3

  Yurdagül K. Gündüz, Çağdaş Sanat Bağlamında Yaratıcı Düşünce S.16

  Hülya Nutku, Sanat ve Yaratıcılık S.19

  Nigar Pösteki, Kamera ile Öykü Anlatmak Auteur Kuram ve Ötesi S.22

  Mustafa Bal, Yaratıcı Yönetmenin Fransızca Tanımı Auteur ve Sinemaya Tanrısal Bakış S.25

  Semiramis Yağcıoğlu, Roman ve Yaratıcılık S.29

  Hidayet Karakuş, Yaratıcılık Yazarken Ortaya Çıkar S.34

  Feyza Hepçilingirler,Taşın İçinde Bir Şey Yok S.38

  Jale Sancak, Çerçevenin Dışına Çıkmak, Yaratıcılık S.41

  Zafer Doruk, Bir Öykü Yaratmak S.44

  Gönül Çatalcalı, Romanda Yaratıcılık S.47

  Hüseyin Yurttaş, Şiirde Yaratıcılık S.50

  Nezihe Altuğ, Nedir Hepimizin Derdi? Biçim mi? Yoksa Merkezi Fantazi mi? S.51

  Aytül Akal, Çocuk Öykülerinde Yaratıcılık Ne Yazalım, Niye, Nasıl Yazalım S.60

  Nevzat Süer Sezgin, Çocuk Edebiyatında Yaratıcılık S.63

  Ayça Avcı, Müzik ve Yaratıcılık S.66

  Merve Güven, Bilim ve Sanatın Yaratıcı Ortaklığı Veri Sanatı S.71

  Esi Ofli, Grafik Tasarım ve Yaratıcılık S.73

  Tamer Öncül, Nükle/il S.76

  Bilsen Başaran, Taş Günlerin Tarihi S.77

  Tan Doğan, Edebiyat Ne İşe Yarar? S.78

  Tan Doğan, Kanlı Köpük S.86

  Gülsüm Cengiz, Sudaki Çocuk S.87

  Şairin 24 Saati, Hüseyin Yurttaş S.88

  Turgut Can Özdemir, Gemi S.90

  Şairin 24 Saati, Emel İrtem S.91

  Ahmet Özer, Şiiri Aşk Bilen Şair Ayhan Can S.94

  Ahmet Günbaş, Kuşlarını Uçurmuş Bir Fotoğraftan! S.96

  Atila Er, Merhaba Ayhan Can! Ustam S.98

  Oğuz Tümbaş, Ah Benim Ayhan Abim S.100

  Y.Bekir Yurdakul, Bir Fincan Sade Kahve Sıcaklığında... S.102

  Hasan Devrim, Kiraz Ağacı S.103

  Korkut Kabapalamut, Hayatınız İtinayla Romanlaştırılır S.104

  Hüseyin Opruklu, Issızda S.106

  Handan Gökçek,Nesneler ve Kurmacadaki Rolleri S.108

  Murat C. Miman, Ağlayan Zeytin Ağacı S.110

  Rumeysa Akdeniz, Bir Kurbağanın Gidişi S.112

  Emel Karaca, Kırmızı S.115

  Zeynep Gökçe, Cehennemin Çocuğu S.116

  Nalan Yılmaz, Yasaklar S.118

  Ahmet Günbaş, Unutmanın Kısa Tarihi Üzerine! S.121

   

  Merhaba,

     Güzel mutluluktur ellinci sayıya ulaşmak ve güzel mutluluktur okurla hiç ara vermeden on yıl merhabalaşmak. Zor iştir edebiyat dergisi yayımlamak ama edebiyat dergisi okuru olmak da zor iştir. Yabancılaşma kültürü hızla yayılırken çabucak tüketilen renkli magazin sayfalarına alışık olanlara çok sıkıcı gelir edebiyat dergisi sayfalarını çevirmek,  okuma ve düşünme eyleminde bulunmak. On yıldır bizi yalnız bırakmayan seçkin okur kitlemize, birinci sayısından ellinci sayısına kadar Kurşun Kalem e emek veren tüm yazın dostlarımıza içten teşekkür ederiz.

            2018 in bu son sayısında Feridun Andaç, eleştirinin neden vazgeçilmez olduğunu yazdı.  Bir yapıt ya da yazar eleştiriyle yitip yok olur mu, yoksa daha mı değer kazanır? Edebiyatta eleştiri neyin karşılığıdır?  

   Murat Yurdakul ise Edebiyat Kuramının Eleştirel Paradoksalı başlığı altında Kuramı oluşturan tekil örnekler değil, bütüncül bakıştır a dikkat çekiyor.

    Edebiyat külleri toplarken, felsefe de nedensellik zinciriyle ona rehberlik eder. Felsefe yolu yapar, edebiyatçı bu yol üzerinde yürür. Gerçekte, edebiyat, felsefenin ayıkladığıyla da ilgilenir. Diyor Felsefenin Zincirleri, Edebiyatın Külleri başlıklı yazısında Ata Devrim.

   İçinde Bulunduğumuz Yıllar ve Edebiyatımız Bu dosya her sayı yeni yazılarla desteklenecek. Bu sayıda Zafer Doruk  Öyküde Yeni Bir Kuşak- Öykünün Yalnız Şövalyeleri ni, Mine Ömer Direngen Şiiri sayfalarımıza taşıdılar.

    Aykırı Portreler  köşesinde Nalan Yılmaz, Türk edebiyatının ilk kadın şairlerinden Adını Venüs e Yazdıran Kadın Mihrî Hatun u yazdı. Şairin 24 Saati köşemizin konuğu Mehmet Sadık Kırımlı.

      İkinci dosyamız Berin Taşana Mektupları Oğuz Tümbaş hazırladı. Dosyaya yazan Bahri Karaduman, Oğuz Tümbaş, Y. Bekir Yurdakul ve Atila Er, Berin Taşan ın şiirlerini, kişiliğini ve Sinop günlerini dile getirdiler.

  Hasan Devrim, Mahmut Makal ın kendisine gönderdiği mektupları Kurşun Kalem okurları ile paylaştı.

   Ruken Sönmez Güven, Hasan Varol ile şiir ve kitapları üzerine söyleşti.

     Handan Gökçek le Yakından Geçen Öyküler köşemizde  genç öykücülerin öykülerini okuyabilirsiniz.

                  Bize gelen şiirleri  şiir editörümüz Hakan Cem, öyküleri Mine Ömer seçti.

  Kitap incelemeleri ve kitap tanıtımlarının da yer aldığı dergimiz 50. sayısında daha rahat taşınması için okurlardan gelen istek üzerine ebatlarında minik bir değişiklik yaptık. Biz yeni görüntüsünü de çok sevdik Kurşun Kalem in. Önerileriniz için teşekkür ederiz.

  Sonbaharı geride bırakacağımız günlerde, yeniden görüşmek üzere...

  Sevgiyle

  Mine Ömer