Sepet

  Kurşun Kalem Sayı 50

   

   

  Merhaba,

     Güzel mutluluktur ellinci sayıya ulaşmak ve güzel mutluluktur okurla hiç ara vermeden on yıl merhabalaşmak. Zor iştir edebiyat dergisi yayımlamak ama edebiyat dergisi okuru olmak da zor iştir. Yabancılaşma kültürü hızla yayılırken çabucak tüketilen renkli magazin sayfalarına alışık olanlara çok sıkıcı gelir edebiyat dergisi sayfalarını çevirmek,  okuma ve düşünme eyleminde bulunmak. On yıldır bizi yalnız bırakmayan seçkin okur kitlemize, birinci sayısından ellinci sayısına kadar Kurşun Kalem e emek veren tüm yazın dostlarımıza içten teşekkür ederiz.

            2018 in bu son sayısında Feridun Andaç, eleştirinin neden vazgeçilmez olduğunu yazdı.  Bir yapıt ya da yazar eleştiriyle yitip yok olur mu, yoksa daha mı değer kazanır? Edebiyatta eleştiri neyin karşılığıdır?  

   Murat Yurdakul ise Edebiyat Kuramının Eleştirel Paradoksalı başlığı altında Kuramı oluşturan tekil örnekler değil, bütüncül bakıştır a dikkat çekiyor.

    Edebiyat külleri toplarken, felsefe de nedensellik zinciriyle ona rehberlik eder. Felsefe yolu yapar, edebiyatçı bu yol üzerinde yürür. Gerçekte, edebiyat, felsefenin ayıkladığıyla da ilgilenir. Diyor Felsefenin Zincirleri, Edebiyatın Külleri başlıklı yazısında Ata Devrim.

   İçinde Bulunduğumuz Yıllar ve Edebiyatımız Bu dosya her sayı yeni yazılarla desteklenecek. Bu sayıda Zafer Doruk  Öyküde Yeni Bir Kuşak- Öykünün Yalnız Şövalyeleri ni, Mine Ömer Direngen Şiiri sayfalarımıza taşıdılar.

    Aykırı Portreler  köşesinde Nalan Yılmaz, Türk edebiyatının ilk kadın şairlerinden Adını Venüs e Yazdıran Kadın Mihrî Hatun u yazdı. Şairin 24 Saati köşemizin konuğu Mehmet Sadık Kırımlı.

      İkinci dosyamız Berin Taşana Mektupları Oğuz Tümbaş hazırladı. Dosyaya yazan Bahri Karaduman, Oğuz Tümbaş, Y. Bekir Yurdakul ve Atila Er, Berin Taşan ın şiirlerini, kişiliğini ve Sinop günlerini dile getirdiler.

  Hasan Devrim, Mahmut Makal ın kendisine gönderdiği mektupları Kurşun Kalem okurları ile paylaştı.

   Ruken Sönmez Güven, Hasan Varol ile şiir ve kitapları üzerine söyleşti.

     Handan Gökçek le Yakından Geçen Öyküler köşemizde  genç öykücülerin öykülerini okuyabilirsiniz.

                  Bize gelen şiirleri  şiir editörümüz Hakan Cem, öyküleri Mine Ömer seçti.

  Kitap incelemeleri ve kitap tanıtımlarının da yer aldığı dergimiz 50. sayısında daha rahat taşınması için okurlardan gelen istek üzerine ebatlarında minik bir değişiklik yaptık. Biz yeni görüntüsünü de çok sevdik Kurşun Kalem in. Önerileriniz için teşekkür ederiz.

  Sonbaharı geride bırakacağımız günlerde, yeniden görüşmek üzere...

  Sevgiyle

  Mine Ömer